Könyvajánló: Ben Brooks: Lolito

A brit srác éppen 22 éves, ez az ötödik könyve, és feltehetően jegyzik majd később is a sikerlistákon. Szabad szájú, de nem frivol, merész, de nem durva: olyan, mint egy jó gulyásleves: mindenből pont annyi van benne, amennyi kell.

ben-brooks-lolito-b1-72dpi

Ez volt az első könyv, amit olvastam tőle, de biztosan felismerném a többit is azonnal. Van egy remek stílusa, pörgős, fiatalos dialógusai: még akkor is izgalomban tart, ha nem történik éppen semmi. A főszereplő gondolatai többet mondanak el erről a mai tinédzser korosztályról, mint harminc pszichológiai tanulmány. Kuszák ezek a gondolatok, tele vannak félelmekkel, urbanizált gátlásokkal, szexulás túlfűtöttséggel. És ilyen jól korosztályt, embert leírni igazán mesteri.

Maga a történet semmi különös: Etgar, az angol kisvárosi kamaszfiú szerelmi bánatban dagonyázik, megcsalta a csaja egy nála sokkal menőbb sráccal. Mivel ekkor a szülei éppen Oroszországban vakációznak, hát megissza bánatában az apja alkoholkészletét, szörföl az inteneten, és egy chat-szobában megismerkedik egy nála jóval idősebb tanárnővel,  akivel buja cyber – kapcsolatba kerül. Ennél sokkal több nem történik, de ami közben a fiú fejében lejátszódik, ahogy kudarcot, örömöt, bánatot kezel és megél, az fantasztikus. Nyilván nem voltam sosem 15 éves kamasz fiú, de mondhat újakat azoknak is, akik voltak, a korosztálya lánytagjainak pedig mindenképpen.

Mégsem tudom igazán, kinek ajánlom ezt a könyvet. Kamasz gyerekek szüleinek talán – ha előtte vesznek egy nagy levegőt, mert rá fognak jönni, hogy felét sem értették a gyerekeik világának. Tinédzsereknek talán, mert azt fogják érezni, hogy aha, igen, én is pont ezt éreztem… Vagy hogy igen, velem is pont így viselkedett az a fiú. Vagy mindenkinek, aki nem ijed meg a szabadszájúságtól, nem prűd, és ebben a gyors világban is valódi életet él. Mert tanulni lehet belőle. Arról a világról, amit mindenki felszínesnek mond, a kapcsolatokról, amiket gyorsan cserélhetőnek nevez, kicsit megváltozik a véleménye. Mellette pedig talán megért egy olyan korosztályt, ami azt gondolja magáról, hogy nem érti meg senki.

Borsos – Kőszegi Erika

Kiadó: Agave
Kiadás éve: 2014
Fordító: Török Krisztina
Oldalak száma: 272
Borító: puhakötés ragasztva
ISBN: 9786155442568

Related Posts

Juszra Márdini: menekülttáborból a riói olimpiáig

Egy fiatal szír menekültlány története, aki tizenhét évesen a hazáját feldúló háború elől Európába menekült – útja többek közt Magyarországot is érintette –, hogy valóra…

Könyvajánló – Karen Cleveland: Tudnom kell

A kiadói világban hatalmas érdeklődést váltott ki Karen Cleveland Tudnom kell című bemutatkozó regénye, amikor az ügynöke körbeküldte a nyers kéziratot még 2017 februárjában. A…

Könyvelőzetes: A tökéletes idegen

Október 3-án jelenik meg Megan Miranda, a New York Times Bestseller Minden eltűnt lány szerzőjének új pszichológiai thrillere, A tökéletes idegen. A kötet nagy sikert…

Könyvajánló – Ezekiel Boone: Kirajzás

A pókok meg én nem vagyunk nagy haverok, viszont szeretem a horrort, ezért olvastam el a Kirajzás című regényt (ami bizony egy sorozat első része,…